DopravoVáhostav

Autor: Martin Florek | 1.2.2015 o 14:42 | Karma článku: 9,41 | Prečítané:  844x

„Psy štekajú a karavana ide ďalej“, alebo „veritelia plačú a dlžníci sa radujú“. Od oznámenia reštrukturalizácií, t.j. ochrany pred veriteľmi  najväčších stavebných spoločnosti na Slovensku, a to spoločností Doprastav, a.s. a  Váhostav, a.s. sa početná skupina menších veriteľov začína stále viac zaujímať o to, ako budú uspokojené ich pohľadávky za prácu, ktorú pre tieto spoločnosti vykonali.

Stále viac a viac sa objavujú otázky veriteľov sledujúcich tento proces ozdravenia, začínajú diskusie a narastá množstvo občanov nespokojných s postojom vlády, teda s nezaujatím žiadnych zásadných postojov k udalostiam, ktoré viedli tieto spoločnosti k samotnej reštrukturalizácii. Ostáva nejasné na koho strane stojí vláda a kto stoji za ňou.

Verejnosť považuje proces reštrukturalizácie týchto spoločností za podvod na malých veriteľoch, ale platná právna úprava zákona o konkurze a reštrukturalizácií dáva právo väčším veriteľom prehlasovať menších a zabezpečiť si svoje vyššie uspokojenie oproti malým veriteľom, t.j. vyplatenia vyššieho percenta zo sumy prihlásených pohľadávok v tomto reštrukturalizačnom konaní.

Vieme, že reštrukturalizácia týchto spoločností je okrem otázky ekonomickej a právnej vo veľkej miere aj otázka politická, nakoľko prípadné a možné konkurzné konanie týchto spoločností, by viedlo k ukončeniu ich podnikateľskej činnosti a následne samotnej existencie. To by malo znamenať nemožnosť uchádzať sa o práve prebiehajúce lukratívne štátne zákazky.

Zánik týchto spoločností v konkurznom konaní by znamenal nutnosť opätovne vykonať aj tendre na už zazmluvnené časti výstavby diaľnic. Je samozrejmé, že nie je vôľou vládnej garnitúry presúvať tieto tendre do obdobia, kedy by sa o nich už mohlo rozhodovať v inom politickom zložení. Je lepšie si ich nenechať „ujsť“. To však nie je problém len tejto  vládnej garnitúry, ale prostý politický fakt. Takto to bohužiaľ funguje bez ohľadu na to, či je pri vláde pravica alebo ľavica.

Verejnosť si čoskoro začne klásť ďalšiu dôležitú otázku: „Čo sa stane s malými veriteľmi po tom, ako prebehne reštrukturalizácia a bude schválený reštrukturalizačný plán?“   

Bude to znamenať, že všetci malí veritelia, ktorí si prihlásili pohľadávky budú čakať na vyplatenie cca 10% až 20%  z týchto pohľadávok ďalších 5 rokov. Takéto uspokojenie nebude stačiť ani na zaplatenie DPH z už vystavených faktúr dodávateľov, a tobôž nie na zaplatenie dane z príjmu. A kde je marža, resp. zisk veriteľa ako dodávateľa? Nikde nič!

Samozrejme je tu proklamovaná zákonná garancia pre veriteľov, že ak budú naďalej spolupracovať s týmito spoločnosťami počas reštrukturalizácie, majú „istotu“ úhrady všetkých nových pohľadávok na čas. 

Je otázne, či spoločnosti, ktoré sa vinou konania veľkých stavebných spoločností dostali do existenčných problémov budú vôbec finančne a personálne schopné takéto dodávky zabezpečovať.

Myslím, že verejnosť má legitímne právo požadovať odpoveď na to, na čo sa použili peniaze nás daňových poplatníkov ako aj financie z poskytnutých eurofondov, ktoré mali slúžiť na úhradu prác jednotlivých dodávateľov týchto veľkých spoločností. Kto nás zas okráda?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: V tieňovej ekonomike skončia ročne dva bilióny dolárov

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?